Doğal hesaplar

Sağlıklı yaşamla ilgili gerek mutfak gerekse spor alanında yenilikler çığ gibi artıyor. İlk değişiklik yapılacak yer mutfak alışverişi!


Sağlık alanındaki bu yükseliş doğru bildiğimiz yanlışlar hakkında bilinçlenmemizi sağlıyor. Eskiden hareketli sporların kilo vermeye yardımcı olduğunu sanıyorken şimdilerde bilimsel olarak da aşırı tempolu sporların bizi oksijensiz bıraktığı kanıtlanmış durumda. Egzersizlerin daha yavaş yapılması, çok aktif bir spor yapılıyorsa bile arada küçük molalarla kalbin sakinleşerek kana daha çok oksijen pompalayabilmesi için öneriliyor.

Spor belki herkesin hızlıca hayatına dahil edeceği birşey olmasa da mutfakta değişiklik yapmak çok daha kolay. Şeker ve un tüketimini minimuma indirmek hatta mümkünse hiç kullanmamak en ideali. Şekerin hücrelere hasar verdiği ve buğdayın yapılan müdahalelerle evrim geçirdiği ve bunun sonucunda birçok hastalığa davetiye çıkardığını hepimiz ezberledik.

Tabi şeker ve unu bırakmak ilk etapta herkesi korkuya sürüklerken beraberinde “iyi de nasıl olacak?” sorusu akıllara geliyor. İnanın ikisi için de harika alternatifler var, hem de size eksikliğini hiç hissettirmiyor!

Buğday unu yerine sayısız alternatif var, neler mi? Badem unu, kestane unu, nohut unu, kuru fasülye unu bunlardan bazıları. Şeker yerine ise, hindistan cevizi şekeri, pekmez, bal, fıstık ezmesi, hurma sayılabilecek bazı alternatiflerden.

Sağlıklı bir yaşam için harfiyen hepsine uymak her daim mümkün olmasa da temel besinlerimizi elimizden geldiğinde düzenlemek seçilebilir bir yol. İşlenmiş ürünleri hayatından çıkartmak adına market raflarından alışveriş etmeyi  birçok kişi azaltmış durumda. Umarız zamanla marketlerin çoğu sürüdürülebilir tarımla ve geleneksel yöntemlerle hazırlanmış ürünlerle dolup taşar.

Bu tür ürünleri şimdilerde kendi mutfağında veya kurduğu küçük atölyesinde hazırlayıp satan birçok kişi var. Hatta bu girişimi yapanların bir kısmı büyük şehirden ve beyaz yaka konumundan çıkıp kendisini toprağa ve sağlıklı gıdaya adayanlardan oluşuyor.

Instagram üzerinden “temiz gıda” siparişi verebilceğiniz çok fazla hesap var. Bunların bir kısmı küçük üretici, bir kısmı da küçük ve büyük işletmeler. Küçük işletmeler haftalık gönderdikleri sipariş listesi üzerinden ilerlerken, diğerleri online satış sitesi üzerinden hakkıyla beslenmenize hizmet ediyorlar.

Sizin için seçtiklerimize göz atıp takibe almanızı öneririz. Hatta siparişinizi aldıktan sonra bu sayfaya gelip yorumlarınızı paylaşırsanız hem bu ürünler için emek gösterenleri desteklemiş hem de bu alanda arayışta olanları bilgilendirmiş olursunuz. Ne de olsa herşey paylaşınca güzel!

Avokadosuz asla diyenlere Antalya’daki bir ailenin el birliği ile yetiştirdikleri muhteşem avokadolar

Birçok hastalığı nedeniyle sağlıklı yaşamak “zorunda” kalan birisinin raf ürünlerine veda etmesiyle oluşan atölye:

Cilt üzerinde oluşan egzama ve mantar gibi hastalıkları sadece bir cilt hastalığı olarak değil, bağırsak hastalığı olarak değerlendirmek gerekir. Bağırsak florasının ve cilt florasının da bozukluğu bu tür hastalıkların başlıca nedenleridir. Tedaviyi sadece cilt üzerinde yapmak, bağışıklığı güçlendirmemek, bu hastalıklara tekrar tekrar yakalanmak anlamına gelir. Sadece sabun, ya da krem ile bu hastalıklardan kurtulmak aslında mümkün ama bu ürünleri kullanmayı bıraktığınızda muhtemelen yeniden oluşurlar. Bu hastalıklardan kalıcı olarak kurtulmak mümkün. bunun için probiyotikleri ve fermente besinleri beslenmemize eklemek çok iyi bir adımdır. Bu konuda çok fazla soru aldığım için detaylı yanıtımı buradan vermek istedim. Soru: Mantar, egzama rahatsızlığım var. Hangi sabun ya da kremi kullanmalıyım. Bu soruya cevaben aslında şu sabun ve krem demek çok kestirme ve ticari bir cevap olurdu ancak ben aşağıdaki cevabı vermeyi tercih ediyorum. Cevap: 1-Öncelikle cildinize temas eden kimyasalları hayatınızdan çıkartmanız şart. Buna kimyasal zehirlerle dolu endüstriyel kişisel bakım ürünleri de dahil. 2-Beslenmenizden de tamamen çıkartmanız gereken bazı yiyecekler var. Bunları beslenmenizden çıkartmanız neden önemli? Çünkü bu besinler kötü bakterileri yani candidayı beslerken, probiyotik bakterilerin çoğalmasına ve yaşamasına imkan tanımıyor. Yapmanız gereken şey beslenmenizden basit karbonhidratı, katkılı ve paket gıdaları, trans yağları çıkartmak. Şekeri söylemeye gerek bile yok sanırım 🙂 Zaten şeker deyince nedense çay şekeri algılanıyor. Ticari maya ve rafine un ile yapılan tam buğday da olsa ekmeğin, ya da pirinç ve patatesin de şeker olduğunun farkına bile varılmıyor. Yukarıda kullanmayacağımız ürünleri içeren 2 madde saydık şimdi bunların yerine kullanmamız gereken ürünleri sayalım. 1- Tamamen doğal temizlik ve kişisel bakım ürünleri. Evet doğal sabunların hepsi bu noktada çok etkili tedavi sunar.(1) Çünkü içlerinde hakiki zeytinyağı ve diğer şifalı bitkisel yağlar barındırırken tamamen kimyasal zehirden uzaktırlar. Aynı zamanda içerisinde kantaron yağı, hindistan cevizi yağı, kakao yağı, probiyotikler olan doğal kremin de çok büyük tedavi edici özelliği vardır

A post shared by Ferda Uslu (@fermentemutfagim) on

Finike’de kendi topraklarında ürettikleri narenciye ile sevenlerine C vitamini yükleyen hesap:

Doğal ve yerel tohumlardan elde ettiği un ile ekmeğin hakkını veren doyurucu bir hesap:

@westcafe de kendi ekmeğimle 😉😎 #alishiro #alininadaekmegi

A post shared by Ali K. Erol, 0536 632 53 23 (@alishiro) on

Çankırı’da gübresiz, ilaçsız, sürmesiz tarım yaparak Amasya elması ve bundan üretilmiş sirkeleri, hardal, hakiki Çankırı tuzu ve daha birçok ürün hazırlayan organik mi organik hesap:

Hesabın adı herşeyi anlatıyor; Lord of Chickens:

Buna benzer ürün ve hesapları ben tek bir yerden takip edeyim derseniz:


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım Formatı Seç
Kişilik Testi
Bir kişilik testi hazırlayarak kullanıcıların kendini keşfetmesine yardımcı olabilirsin
Soru-Cevap Testi
Bir soru-cevap testi hazırlayarak kullanıcıların bilgisini ölçebilirsin
Anket
Bir anket hazırlayarak kullanıcıların görüşlerini isteyebilirsin
Hikaye
Birçok paylaşım formatını birlikte kullanarak bir hikaye oluşturabilirsin
Liste
Klasik listeleme
Geri Sayım Listesi
Klasik geri sayım listelemesi
Açık Liste
Kullanıcılar listene ekleme yapabilir ve listenin en iyisini belirlemek için oy kullanabilir
Oylama Listesi
Kullanıcılar listenin en iyisini belirlemek için oy kullanabilir
Meme
Kendi resmini yükleyerek bir meme oluştur
Video
Youtube, Vimeo yada Vine gibi platformlardan video paylaşabilirsin
Ses
Soundcloud yada Mixcloud gibi platformlardan ses paylaşabilirsin
Resim
Fotoğraf yada GIF/Hareketli Resim
GIF
GIF/Hareketli Resim